XIAMEN Fuarı Katılımcıları TÜMMER TV'de

Doğaltaş sektörünün en önemli buluşma noktalarından biri olan Xiamen Stone Fuarı 05-08 Haziran 2023 tarihlerinde Çin’in Xiamen kentinde International Conference & Exhibition Center’da (XICEC) 23 üncü kez kapılarını açıyor. Ege Maden İhracatçıları Birliği bünyesinde 47 milli firmanın ve 13 bireysel firmanın katılım sağladığı fuara ülkemizden toplamda 60 firma katılım sağlamıştır. 

YK Başkanımız Hanifi Şimşek telekonferans programı ile canlı yayında Xiamen'e bağlanarak ülkemizi Xiamen Stone Fuarı'nda temsil eden sektör temsilcilerimizle görüştü. Başkanımızın ilk konuğu olan İMİB YK Başkanı Rüstem Çetinkaya pandemiden bu yana fuara katılamayan birçok firmanın bu yıl nihayet katılım sağladığını belirterek fuara en büyük yabancı katılımın Türkiye'den olduğunu dile getirdi. Fuarda kuvars ve suni taşlarda yaşanan artışa dikkat çekerek doğaltaş sektörümüzde oluşabilecek olası tehditlere değindi.

Ropörtajın ikinci konuğu olan İZFAŞ Genel Müdür Yardımcısı Ömer Fatih Gökçedağ sektörümüzün en büyük ithalatçısı olan Çin'in pandemiden sonra açılmasının sektörümüzü mutlu ederken ekonomik sıkıntılardan dolayı fuarın eski gücüne ulaşmasının zaman alacağını belirtti. İZFAŞ olarak fuarlara yapılan milli katılımlarda Denizli Sanayii Odası ve EMİB ile oluşturdukları alım heyetleri aracılığıyla ihracatçıları buluşturarak doğaltaş sektörümüzün ihracatını artırabilmeyi amaçladıklarını belirtti. İzmir MARBLE Fuarımıza eklenecek olan yeni holler ile yurt dışı katılımcı ve ziyaretçi sayısını artırmayı planladıklarını belirtti.

Xiamen Stone Fuarı'ndan bağlanan son konuğumuz EMİB YK Başkanı İbrahim Alimoğlu Xiamen Fuarı'nın 2024 yılında geleneksel tarihine dönerek 16-19 Mart'ta gerçekleşeceğini dile getirdi. Suni taşlarda yaşanan artışlardan dolayı tedirginliğini ifade eden Alimoğlu ülkemize 200.000 kişilik istihdam yaratan sektörümüzün bir an önce bu konuyu masaya yatırması gerektiğini belirtti. MARBLE 2023 Fuarımızın gelecek günlerde gerçekleşecek olan Danışma Kurulu Toplantısı'na tüm sektörümüzü davet etti. 

Sektörümüze Xiamen Stone Fuarı'nda hayırlı ve bereketli fuarlar dileriz...

 

 

YUKARI