Başkanımız Hanifi Şimşek Maden Dünyası Konuğu

Yurt Madenciliği Geliştirme Vakfı’nın katkılarıyla hazırlanan ve Bloomberg HT kanalında canlı olarak yayınlanmakta olan “Maden Dünyası” programına 11 Nisan 2023 Salı günü 12:00 – 12:25 saatleri arasında Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Hanifi ŞİMŞEK konuk olmuştur.

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkez üssünde gerçekleşen ve 11 ilimizi etkileyen büyük deprem felaketinin ardından afet bölgesine ilk günden intikal eden ve AFAD’la iş birliği halinde kurtarma çalışmalarına katılan madencilik sektörüne teşekkürlerini ileten Başkanımız Maden Platformunu oluşturan STK’ların TMD’nin organizasyonunda bir araya gelerek gerek iş makinası temini gerek insani yardım malzemeleri sevkiyatı açısından bölgeye destek olma sürecini değindi.

28’inci Marble 2023 Fuarımıza günler kala 145 ülkeden gelen ziyaretçiler ve alım heyetleri için katılımcı 1.200 firmanın stant hazırlığının heyecanla devam ettiğini belirten Başkanımız TÜMMER’e üye olan firma olan firmaların %10’luk bir indirimden yararlandığını da söyledi. Devamında İZFAŞ ile görüşmeler yapılarak afet bölgesinden katılan 30 firmanın %20 indirimden yararlanmasının sağlandığını ekledi. 2020 ve 2021 yıllarında pandemi sebebiyle fuarlarımız ertelenmiş ve nihayet geçtiğimiz yıl Marble fuarımızın 27’ncisi düzenlenmişti. Bu yılki fuarımıza katılan firmaların ümitli olduğunu belirterek sektörümüze bereketli bir fuar olmasını diledi.

2022 yılını 2 milyar doların üzerinde ihracatla kapatan sektörümüzün yerli piyasada da yaygınlaşması adına Kamudan yerli ürün kullanımı için teşvikler beklediğimizi belirtti. Ülkemizin her bölgesinde mermer ve doğaltaş çıkarıldığını ve bu sayede yerel istihdamın ve kalkınmanın da hedeflendiğini dile getirdi.

Konuşmasının sonunda geçtiğimiz mart ayında TBMM’ye verilen kanun teklifiyle mevcut Orman Yasasının 10 uncu maddesinde madencilik faaliyetleri için “izin verilebilir” hükmü “izin verilir” olarak değiştirildiğinde madencinin elinin rahatladığını vurgulayan Başkanımız yine aynı teklif ile kaldırılmasını ifade ettiğimiz ve yasada tanımı olmayan “verimli orman” ifadesi için henüz bir değişiklik yapılmadığını belirtti. Ülkemizin ormanlarının ancak binde 3'ü madencilik faaliyetlerine açık olduğu halde sektörümüzün orman alanlarını işgal ediyor algısı oluşturulmuş durumdayken bu ifadenin farklı değerlendirmelere tabi tutulmasının sektörümüzü endişelendirdiğini ekledi. Madencilik sektöründe dünyanın en yüksek orman bedellerine sahip olan ülkemizde sektörümüzün bürokrasi sebebiyle hedeflenen rakamlara ulaşılmasının zorluğunu belirterek konuşmasını sonlandırdı.

Yayının tekrarı YMGV'nin youtube kanalından izlenebilmektedir: https://www.youtube.com/watch?v=cWF962kvKpI&t=904s

 

YUKARI