Farkındalık Artırımı ve Deneyim Paylaşımı Yoluyla Güvenli Mermer Ocak İşletmeciliği (TÜMMER Projesi) Açılış Toplantısı

Bilindiği üzere, Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA-Instrument for Pre Accession)’nın “İstihdam, Eğitim, Sosyal Politikalar” bileşeni altında İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi Hibe Programı kapsamında başvuruda bulunduğumuz “Farkındalık Artırımı ve Deneyim Paylaşımı Yoluyla Güvenli Mermer Ocak İşletmeciliği (TÜMMER Projesi)” isimli proje başarılı bulunmuş, proje sözleşmesinin imzalanmasının hemen akabinde ise 01 Şubat 2021 günü itibariyle Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmeye başlanmıştır. Proje, Sözleşme Makamı olan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı*, Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülmekte ve izlenmektedir. Ayrıca, programın Operasyon Faydalanıcısı ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı* İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’dür.

16 ayda tamamlanması planlanan proje ile TÜMMER, mermer ocak işletmeciliği sektörünün ihtiyaçlarına cevap verecek bir program hazırlayarak, sürdürülebilir ve şeffaf bir İSG sistemi oluşturacaktır. Kurulacak bu sistem ve başka ocaklarda deneyimler paylaşılarak, pilot uygulama bölgesi olarak seçilen Muğla ve Sivas illerindeki mermer ocaklarındaki çalışanlar (işçi, formen, idari ve teknik personel) ile işverenler ve bunların yakın aile bireylerinde öncelikle ‘’İş Sağlığı ve Güvenliğinin Önemi’’ konusunda bilincin artırılması hedeflenmektedir.

Bu proje kapsamında verilecek eğitimler her bir ilde ayrı ayrı olmak üzere üç temel eğitimden oluşmaktadır.

  1. Çalışanın ailesi/çocuklarına iş güvenliği farkındalığı için verilecek eğitimler,
  2. Çalışan, işveren/yönetici ve teknik kadrolara İSG uzmanlarınca verilecek, deneyimlerin de paylaşılacağı eğitimler,
  3. Çalışanda, güvenli mermer ocak işletmeciliği bilincini artırmak üzere risk taşıyan 7 faaliyetin sanal gerçeklik uygulaması ile verilecek eğitimler.

 

Projenin özel hedefi; Sivas ve Muğla’da faaliyet gösteren 50 mermer üretim işletmesinde 360 çalışan, 50 aile bireyi, 50 işveren/yöneticiden oluşan bireylere, eğitimlerin konu başlıklarına göre birebir veya seminerler vasıtası ile ISG uzmanlarınca güvenlik, farkındalık ve bilincin artırılması yönelik verilecek eğitimlerden oluşmaktadır.

Projede yürütülen çalışmalar proje bittikten sonra ülke genelinde TÜMMER’in üyesi yerel mermer üreticileri dernekleri aracığıyla tüm yurt sathına yaygınlaştırılacak ve eğitimlere proje kapsamında Ankara’da kurulacak bir Eğitim Merkezi vasıtasıyla devam edilecektir.

Bu kapsamda, projenin tanıtımını yapmak amacıyla 27 Nisan 2021 Salı günü saat 14:00’da çevrimiçi “Açılış Toplantısı” düzenlenecektir. Söz konusu toplantıya değerli katılımlarınızı bekler, toplantıyla ilgili detayları aşağıda bilgilerinize sunarız.

 

TÜMMER Farkındalık Artırımı ve Deneyim Paylaşımı Yoluyla Güvenli Mermer Ocak İşletmeciliği Projesi Açılış Toplantısı

Toplantı Tarihi: 27 Nisan 2021, Salı

Toplantı Saati: 14:00

Webinar ID: 937 7746 0905

Kayıt Linki: https://zoom.us/webinar/register/WN_AGjgJzBoSyWE8omKBy9jEA

 

Not: 

  • Toplantıya katılım sırasında katılımcı kimliğinizin kendi adınızla düzenlenmesi önemlidir.
  • Toplantımız Birliğimiz Facebook hesabından canlı olarak yayınlanacaktır. (https://www.facebook.com/tummer.tummer.5/)

 

* Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (21.04.2021/31461 (mükerrer) sayılı Resmî Gazete- Cumhurbaşkanlığı Kararı)

 

Duyuru yazımıza ulaşmak için tıklayınız.

 

 

 

YUKARI