TBMM İKLİM ARAŞTIRMA KOMİSYON TOPLANTISINA KATILDIK

TBMM İKLİM ARAŞTIRMA KOMİSYON TOPLANTISINA KATILDIK

TBMM İklim Araştırma Komisyonu Başkanı, Afyonkarahisar Ak Parti Milletvekili Sn. Prof. Dr. Veysel EROĞLU’ nun başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya İklim Araştırma Komisyon Üyesi milletvekilleri ve Komisyon temsilcileri ile Maden Platformu’nu temsilen Başkanımız Sn.İbrahim Alimoğlu, TMD Başkanı Sn. Ali Emiroğlu, AMD Başkanı Sn. Mehmet Yılmaz, EİB Başkanı Sn. Mevlüt Kaya, İMİB Başkanı Sn Aydın Dinçer, YMGV Başkanı Sn Prof. Dr. Güven Önal ve TOBB Madencilik Komisyonu Başkanı Sn. İ.Halil Kırşan katılım sağladılar.

Toplantıda, Maden Platformu olarak hazırladığımız İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ/MADENCİLİK İLİŞKİSİ isimli sunumu Maden Platformu adına İMİB Başkanı Sn. Dinçer aktardı.

Sunumda; Ülkemiz Madenciliği, Madencilik/Mülkiyet-İzin İlişkisi, Medya ve Sosyal Medyada Doğru Bilinen Yanlışlar, Ülkemizdeki Rehabilitasyonlar hakkında ayrıntılı bilgilere yer verildi. Madencilik/Mülkiyet-İzin ilişkisinde su havzalarına da yer verildiği sunumda; su kullanımının sektörel bazda dünya geneli, gelişmiş ülkeler, Avrupa ülkeleri ile Ülkemizin kıyaslaması yapıldı. Gelişmiş ülkelerde içme kullanma suyu oranı %15, tarımda %39, sanayide %46 iken bu oranların ülkemizde içme kullanma için %15, tarımda %75, madencilik sektörünün de içinde yer aldığı sanayi sektöründe %10 olduğu vurgulandı. Madenciliğe kısıtlanan alanlara da yer verilen sunumda ülkemiz toplam orman arazisinin binde 2.9’unda madencilik faaliyetlerine izin verildiği ifade edilerek ülkemiz ve dünyada orman arazilerinde yapılan madencilik faaliyetlerine ilişkin görselleriyle birlikte açıklandı. Madenciler tarafından ödenen vergi ve bedellerin %65-70 seviyelerinde olduğu, bir ocakta üretim yapabilmek için 8 Bakanlık, 87 Yönetmelik, 16 uluslararası sözleşme, 8 tüzük maddeleri gereği 24 değişik kurumdan izin alınması gerektiği ifade edildi. McKinsey raporu verilerine göre maden sektörü karbon emisyonunun küresel toplam emisyonların %1’ine karşılık geldiği, yenilenebilir enerji üretimi için dahi madenin gerekli olduğu ifade edilerek RES ve GES lerde kullanılan madenlere yer verildi. Sunum, ülkemizdeki maden ocaklarında yapılan rehabilitasyon örnekleri ile sona erdi.

Toplantıda Başkanımız Sn. Alimoğlu, doğal kaynakların insan ve toplum yaşamındaki öneminden kısaca bahsettikten sonra mermer sektörü hakkında bilgi verdi. Başkanımız; “Ruhsat büyüklüğü 100 hektar olmakla beraber bu alanın içinde üretim aynaları, pasa-stok alanı, şantiye binası gibi faaliyetlerin gerçekleşeceği alan için verilen izin, ruhsat alanın genellikle  %10 ila %25 i arasındadır. Az önce sunumda da bahsedildiği gibi, bu izin alanında faaliyete başlamak için; 8 Bakanlık ve 24 kurumdan ÇED, mülkiyet izni ve bulunduğu alana göre diğer tüm izinleri almak zorundayız, sonunda da işyeri açma ve çalışma ruhsatı alıyoruz. İzinlerin herhangi birinin eksik olması durumunda üretime geçmemiz mümkün değil” dedi. Pazar durumu açısından mermer sektörünün diğer madencilik sektörlerinden farklı olduğunu, mermerde reçeteye uyum, tenör gibi faktörler olmadığını, tamamıyla modaya hitap eden bir sektör olması spesifik taşlar hariç, bugün demode olan bir mermerin 5-6 yıl sonra tekrar moda olabileceğini, bu nedenle de mermer rezervi bitmedikçe veya kalite bozulmadıkça ruhsatların terk edilmeyip, güvenlik önlemlerinin alınarak üretime ara verildiğini taş moda olduğunda tekrar faaliyete geçildiğini ifade eden Sn. Alimoğlu “ancak bir mermer ruhsatını terk ettiğimizde sahayı rehabilite ediyor, orman arazilerinde dikime hazır hale getirip orman idaresine teslim ediyoruz, dikim yasa gereği OGM tarafından yapılıyor. Tüm madencilik sektöründe olduğu gibi mermer sektörümüzde “ağaçlandırma bedelini” sahada faaliyete geçmeden önce ilgili idareye ödüyor” dedi. Orman arazilerinde en kaliteli mermer de olsa, kapalılık oranı %71 ve üzeriyse mermer ocağı açmanız yasalara göre mümkün olmadığını, ülkemiz geneline bakıldığında mermer ocaklarının ağırlıklı olarak ağaçsız orman alanlarıyla kapalılık oranı %10 dan az olan veya %11-40 arası olan alanlarda yapıldığını ifade eden Sn. Alimoğlu, TBMM İklim Komisyonu’na madencilik sektör temsilcilerine açıklama fırsatı verdikleri teşekkürlerini sundu.

Sunuma ulaşmak için tıklayınız

 

YUKARI