Bu portalda yer almasını istediğiniz her türlü ürün, firma ve uygulama bilgileri ile resimlerini yüklemek için üye olabilirsiniz.
Türkiye Mermer ve Doğaltaş Haritası
Türkiye Mermer ve Doğaltaş Haritası
Form
Ziyaretçilerimiz
40034074
Reklamlarınız
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
Sitemizde...
3196 Kayıtlı Firma
3833 Kayıtlı Doğaltaş
708 Kayıtlı Makina
216 Kayıtlı Sarf Malzeme
...yer almaktadır.
Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü Madencilik Faaliyetleri İle Bozulan Alanların Doğaya Yeniden Kazandırılması Yönetmeliği İle İlgili Genelge

Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararından sonra Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü ile Orman Genel Müdürlüğü bürokratları arasında konu ile ilgili görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmeler sonucu, ekte ilettiğimiz metin 01 Haziran 2009 tarihine kadar geçerli olmak üzere genelge olarak İl Çevre Bölge Müdürlüklerine gönderilmiştir. Buna göre ormanlık alanlarda faaliyet gösteren üyelerimizin bu genelgede belirtilen esaslara göre hareket etmeleri, orman dışı alanlarda faaliyeti olan üyelerimizin ise Madencilik Faaliyetleri İle Bozulan Alanların Doğaya Yeniden Kazandırılması Yönetmeliği çerçevesinde 14 Aralık 2008 tarihi itibari ile projelerini İl Çevre Müdürlüklerine vermeleri önem arz etmektedir.

Genelgeyi görüntülemek için tıklayınız.

Maden Kanunu ve Çevre Kanunu'nun bazı maddelerinin iptali için açılan davalarda, Anayasa Mahkemesi tarafından 15.Ocak.2009 tarihinde karar alınmıştır.
2009/15199 sayılı ve 16.07.2009 tarihli "Yatırımlarda devlet yardımları hakkında karar" Resmi Gazete'de yayınlanmıştır.
Orman Genel Müdürlüğü tarafından 27 Orman Bölge Müdürlüğü'ne "Maden tesis ve altyapı tesisi izinleri" konulu yazı gönderilmiştir.
Orman İzinleri Yeniden Veriliyor
Mensubu olduğumuz madencilik sektöründe bir süredir devam eden ve ormalık alanlarda yeni maden çalışma izinlerinin durdurulmasıyla sonuçlanan yasal tıkanıklık, 10 Ağustos Pazartesi günü toplanan Bakanlar Kurulu’nun aldığı bir kararla giderilmiştir. İzinler yeniden verilmeye başlayacaktır.
19.Ağustos.2009 tarih ve 2009/15307 Karar Sayılı Madencilik Faaliyetleri İzin Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazetede yayınlanmıştır.
Bu Yönetmelik ile birlikte ormanlık alanlarında gerçekleştirilecek madencilik faaliyetlerine izin verilmesi mümkün kılınmıştır. Yönetmeliği görüntülemek için tıklayınız.
TÜMMER Natural Stone 2009 Mermer Fuarında

TÜMMER olarak, Natural Stone İstanbul 6. Mermer, Doğaltaş Ürünleri ve Teknolojileri Fuarına katılıyoruz.

CNR Expo Center'da 5 Kasım Perşembe günü başlayacak ve 4 gün boyunca devam edecek Fuarda, 4. Hall girişinde ziyaretçilerimizi bekliyor olacağız.

Ziyaret Saatleri: 05-07 Kasım, 10.00-19.00     08 Kasım, 10.00-18.00

TRT 1'de Tayfun Talipoğlu'nun konuğuyuz

TÜMMER Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Onur, 17 Kasım 2009 Salı günü, TRT 1'de Tayfun Talipoğlu'nun hazırlayıp sunduğu "Nasılsınız?" adlı programa katılacaktır.

Madencilik sektörü ve çevresel etkilerinin masaya yatırılacağı programda, Başkan Selahattin Onur, Türkiye'deki mermer ve doğaltaş sektörü ile ilgili bilgilendirme yapacaktır. Canlı olarak yayınlanacak program Salı akşamı saat 23.20'de başlayacak.

Kanal adı: TRT 1
Program adı: Nasılsınız?
Hazırlayan ve Sunan: Tayfun Talipoğlu
Tarih: 17 Kasım 2009, Salı
Saat: 23.20
--------
Program Konukları

İsmet Kasapoğlu - Madencilik Sektörü Başkanlar Konseyi Birliği Başkanı 
Selahattin Onur- TÜMMER Yönetim Kurulu Başkanı 
Mehmet Yılmaz-TÜPRAG Metal Madencilik Şirketi Müdürü
Cemalettin Küçük-TMMOB Metalurji Mühendisleri Odası Başkanı
Prof. Dr. Orhan Kural- İTÜ Maden Fakültesi
Doç. Dr. Gökhan Orhan- İÜ Metalurji ve Malzeme Müh.

III. Ulusal Taş Sempozyumu'na katıldık
Mimarlar Odası Antalya Şubesi tarafından organize edilen, III. Ulusal Taş Sempozyumu, 20-21 Kasım 2009 tarihlerinde “Geçmişten Geleceğe Ticaret Yapılarında Taş” konu başlığıyla Antalya’da düzenlendi.
 
TÜMMER’in sponsor olarak desteklediği organizasyona, Birliğimizi temsilen Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Onur, Başkan Yardımcılarımız Turgut Bekişoğlu ve Zeki Özdemir, Yönetim Kurulu Üyelerimiz, İhya Kangal, Adnan Demirel, Haşim Acar, İlyas Bayrakçeken ve Üyemiz Ali Gür katılmışlardır. Sempozyumda ayrıca İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu ve Başkan Yardımcısı Bilger Güneş de katılmışlardır.
 
Türkiye’nin dört bir yanından akademisyen ve mimarların katılımıyla gerçekleşen organizasyonun açılışında konuşan Başkanımız Selahattin Onur, Türkiye’deki doğaltaş ve mermer potansiyeli ile teknolojileri hakkında bilgiler vermiştir. Onur ayrıca, mimaride doğal taşın kullanımını ve doğru uygulamalarını artırmak için mimarlık fakültelerindeki ders programlarına doğal taşın konulması gerektiğine değinmiştir.
 
Başkanımız Selahattin Onur’un Sempozyum açılış konuşmasına buradan ulaşabilirsiniz.
 

2010 YILI RAYİÇ BEDELLERİ HAZIRLANIYOR
Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Yüksek Fen Kurulu Başkanlığınca hazırlanmakta olan 2010 yılı rayiç bedeller listesi oluşturulmaya başlandı.
2009 yılı rayiç bedeller listesine buradan ulaşabilir, listede mevcut olan veya var ise eklenmesini talep ettiğiniz doğaltaşlarınız için Genel Sekreterliğimizle temasa geçebilirsiniz. 
Madencilik Sorunları Araştırma Komisyonu Kuruluyor

3 Aralık 2009 Perşembe günü düzenlenen TBMM Genel Kurulu'nda, Türkiye'deki madencilik sorunlarının araştırılması için 16 milletvekilinden oluşan bir komisyon kurulmasına karar verildi.
İlgili Meclis Genel Kurulu tutanağına buradan ulaşabilirsiniz.

ÇED Yönetmeliği Değişikliği

Çevre ve Orman Bakanlığı'nca hazırlananan "Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmelik" 19 Aralık 2009 tarih ve 27437 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanmıştır.
Yönetmelik ile Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği'nin Ek II'sinde yer alan Seçme - Eleme Kriterleri Uygulanacak Projeler Listesine yeni bir madde eklenmiştir.
Yönetmeliğe eklenen yeni madde ile (48. madde), "hektar başına 500 m3'ün üzerinde yapılan aramalar ile 'ruhsat alanı içerisinde toplam 5 bin m'nin üzerindeki maden arama sondajları' Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği'nin EK II'sinde yer alan Seçme-Eleme Kriterleri Uygulanacak Projeler Listesine dahil edilmiştir. Bu şekilde yapılacak maden arama faaliyetleri için Yönetmeliğin dördüncü bölümü (Md.15-17) gereği proje tanıtım dosyası gerekmektedir.

İlgili Yönetmeliğe buradan ulaşabilirsiniz.

Orman İzinleri Yeniden Durduruldu

Bilindiği üzere, mensubu olduğumuz madencilik sektöründe ormanlık alanlarda yeni maden çalışma izinlerinin durdurulması ile sonuçlanan yasal tıkanıklık, Bakanlar Kurulu'nun aldığı bir kararla (Madencilik Faaliyeti İzin Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile) giderilmiş ve izinler yeniden verilmeye başlanmıştı.
Ancak Danıştay 8'inci Dairesi, ilgili Yönetmeliğin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle açılan dava sonucu, 9-11-2009 tarihinde yürütmeyi durdurma kararı vermiştir.
Danıştay'ın kararı ardından, Çevre ve Orman Bakanlığı 27 Orman Bölge Müdürlüğü'ne "Madencilik Faaliyetlerinin Durdurulması" konulu bir yazı göndererek, 
orman sayılan alanlarda madencilik faaliyeti için yapılan başvuru taleplerinin değerlendirilmesini durdurmuştur.

 

Mimar Sinan Üniversitesi Dersleri Devam Ediyor

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Mimari Restorasyon Programı ile yapılan işbirliği sonucu, 2008-2009 öğretim yılında öğrencilere yönelik uygulamalı eğitim programı devam ediyor. Bu çerçevede, öğrencilere uygulamalı olarak verilen "Doğaltaş Jeolojisi ve Üretim Teknikleri" ile "Doğaltaş Kullanımı ve Uygulama Metodları" ders programları TÜMMER Onursal Başkanı Metin Balıbey ile Yönetim Kurulu Üyesi Haşim Acar tarafından yürütülüyor.

Son olarak, 1. sınıf öğrencilerine 29 Aralık 2009 Salı günü, "Doğaltaş Kimyasalları" konusu, Haşim Acar tarafından uygulamalı olarak anlatıldı. Epoksi ile taş güçlendirme, polyester ile dolgu, polyester mastik ile kırık taş yapıştırma, leke önleme (mürekkep lekesi testi), nanatech ürünler ile limestone yüzey sertleştirme ve aşınma dayanımını arttırma, asit bazlı kimyasallar ile taş eskitme ve kumlama efekti verme, temizleme ve leke çıkartma konularının işlendiği ders sonrası öğrencilere konuyla ilgili yardımcı malzemeler temin edilerek müsait zamanlarda kimysasal uygulamalara devam etmeleri sağlandı.

TÜMMER işbirliği ile devam eden eğitim programının bir başka ders konusu ise "Mozaik Üretim Süreçleri".  Dersin teori kısmını oluşturan birinci bölümü 15 Aralık 2009 Salı günü, Silkar -Mozaik İşletme Müdürü İbrahim Kaya tarafından verildi. Mozaiğin tarihsel gelişimi ve günümüz örnekleri ile mozaik uygulama süreçlerinin anlatıldığı dersin Şubat 2010'da gerçekleştirilmesi planlanan ikinci bölümünde ise fabrika ziyareti ve uygulama eğitimi öngörülmektedir.

 

 

 

 

 

TOKİ'yi Ziyaret Ettik

Türk Mermer ve Doğaltaş Sektörünü temsil eden Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği (TÜMMER) Yönetim Kurulu üyeleri, kamu ve prestij yapılarında Türk doğal taşlarının kullanımının yaygınlaşması hususunda görüş alışverişinde bulunmak üzere 15 Ocak 2010 tarihinde Toplu Konut İdaresi'ne (TOKİ) bir ziyaret gerçekleştirdiler.

TÜMMER Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Onur, Başkan Yardımcısı Turgut Bekişoğlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Celaletdin Gürel'in katılımıyla gerçekleşen ziyarette, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar'a, Türk doğal taş sektörünün konumu,gücü, hedefleri ve beklentilerini içeren bir dosya sunuldu.

Ziyaret sırasında, TOKİ tarafından Afyon'da yaptırılan 400 Yataklı araştırma Uygulama Hastanesi inşaatında Çin graniti kullanılacak olmasının sektör tarafından üzüntüyle karşılandığını dile getiren TÜMMER yönetim Kurulu Üyeleri, yüksek üretim, ihracat potansiyeli, sağladığı istihdam ve yaklaşık 2.5 milyar dolarlık bir katma değerle Türkiye ekonomisine önemli bir katkı sağlayan Türk doğaltaş sektörünün desteklenmesi gerektiği mesajını verdiler.

TÜMMER üyelerini dinleyen TOKİ başkanı Bayraktar, Türkiye'de yerleşim ve konut politikalarının belirlenmesi ve uygulamasında önemli rolü olan TOKİ'nin gerçekleştirdiği projelerde büyük oranda Türk doğal taşarını tercih ettiğini, Afyon örneğinin ise bir istisna olduğunu söyledi. Bayraktar, 'Hemen hemen hiçbir projemizde ithal taş kullanılmamaktadır. TOKİ olarak zaten bu konuya duyarlı yaklaşıyoruz. Bundan sonra da Afyon benzeri örneklerin yaşanmaması için daha duyarlı davranmaya gayret edeceğiz" diye konuştu.

TÜMMER TARAFINDAN HAZIRLANAN AB PROJESİ KABUL EDİLDİ.
Sektörümüzde Çalışan-Çalışacak Mühendisler Leonardo Da Vinci Programı İle İtalya Ve İspanya’da …
 
TÜMMER tarafından “Kalite Ve Verimlilikte Gelişime Doğrudan Ve Gerekli İnisiyatifi Koyabilecek Nitelikli Mühendislerin Yetiştirilmesi” amacı ile hazırlanan Leonardo Da Vinci Hareketlilik Projesi, Ulusal Ajansa sunulan 2157 proje içerisinden kabul edilen 272 proje içerisinde yer almıştır.
 
Proje; mermer sektöründe mühendislik hizmetlerinde çalışmak isteyen, üniversite mezunu, iş aramakta olan, mezuniyet sonrası sektörde hizmet vermeyi planlayan ve hali hazırda sektörde çalışmakta olan maden, jeoloji, çevre, endüstri, makine, inşaat ve diğer branş mühendislerinin eğitimine yönelik olarak planlanmıştır.
 
Katılımcılarımız olan mühendislerimiz, TÜMMER'in oluşturacağı bir komisyon ve mermer sektör temsilcileri tarafından seçilerek bu proje kapsamında İtalya ve İspanya’ya gönderilecekler ve mermer sektöründe öncü olan bu ülkelerde gerekli görgü ve bilgiyi edindikten sonra bulundukları firmalarda, alınan eğitimi uygulama ve aktarma imkanına sahip olacaklardır.
 
Projemizin amacı doğrultusunda beklentimiz katılımcılarımızın, 
• Mesleğe bağlılıkları ve deneyimlerinin arttırılarak, mesleki yeterliliklerinin sağlanması,
• Edinilen bilgi ve kazanımların ülkemiz koşullarında kullanılabilir hale getirilmesi ve yaygınlaştırılması,
• İş sağlığı ve güvenliği kültürünün geliştirilmesi,
• Proje yönetimi ve proje geliştirme konularında deneyim kazanmaları,
• Kendi branşlarında Avrupa boyutunu görerek, AB standartlarında mesleki nitelik kazanmaları,
• Kültürlerarası diyaloga katkı sağlayacak bir imkan olan Avrupa kültürünü yaşayarak öğrenmeleri,
• Hayat boyu öğrenme felsefesini kavramaları’dır.
 
Projemizle, 25 katılımcının 2 haftalık eğitim süreci içerisinde, İtalya ve İspanya'da bulunan belli başlı işletmeleri ziyaret ederek yerinde eğitim almaları sağlanacaktır.
 
AB fonlarından alınan destek ile gerçekleştirilecek olan proje, TÜMMER için bu konuda bir başlangıç noktasıdır.
 
TÜMMER sektörümüz çalışanlarının bilgi, görgü ve deneyimlerini artırmaya yönelik bu tür projelere her zaman destek verecek ve aynı zamanda projeler sunarak sektör adına üzerine düşen görevi yerine getirmeye devam edecektir.
 
Proje ile detaylar Birlik Merkezimizden edinilebilecektir.
 
Bu web sitesinin yapılandırılmasında Makine Tanıtım Grubu'nun desteğinden de yararlanılmıştır.
1
TÜRKİYE MERMER DOĞALTAŞ VE MAKİNALARI ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ | © 2008 | Yasal Uyarı ve Kullanım Koşulları | Site Haritası | içerik yönetimi
Sancak Mah. 523. Sok. No: 7 / 5 Çankaya-ANKARA Tel: (312) 440 83 63 Faks: (312) 440 80 83